Likviduje nám internet mozek ?
Podle studie společnosti Forensic Psychology má pravidelné používání internetu velmi negativní vliv na způsob, jakým lidé uvažují, analyzují a pamatují si různé věci. Autoři výzkumu neváhají srovnávat dopad intenzivního využívání internetu na náš mozek s následky užívání kokainu.
Stále rostoucí podíl uživatelů internetu, který v Severní Americe přesahuje 80 %, znamená až 38 miliard hodin strávených měsíčně online. Příval informací je přitom více než trojnásobný oproti 60. létům minulého století. Výsledkem je až 61 % uživatelů, kteří vykazují příznaky závislosti na internetu.
Neefektivní multitasking
Internet také zásadním způsobem mění styl naší práce. Průměrný uživatel přepíná programy a kontroluje e-maily více než jednou každé dvě minuty. Přes 95 % uživatelů pak pracuje se dvěma a více záložkami internetového prohlížeče. To vše vede ke zvýšené míře stresu, neschopnosti soustředit se na práci a snížení schopnosti kreativně myslet.
Google nahrazuje myšlení
S celkem 3 miliardami dotazů denně by se mohlo zdát, že Google používáme více než náš mozek. Následky jsou zřejmé – jelikož si potřebné informace vyhledáme na internetu (a nikoli v knihách jako dříve), nemáme potřebu si je třídit a uchovávat v hlavě. Už si nemusíme tolik informací aktivně získávat, studovat a pamatovat, stačí jen znát způsob jak je opakovaně najít na internetu.
Deprese z internetu
Intenzivní využívání internetu znamená až 2,5x vyšší náchylnost k depresím. Dalším následkem je až 20% úbytek bílé hmoty mozkové, která souvisí s přenosem emocí, smyslů i schopnostmi paměti a řeči.