Richard MacKennedy - Evropa šestnáctého století
Svižně a přístupně napsaná historická práce Richarda Mackenneye zpracovává období, které stále přitahuje odbornou i laickou veřejnost, neboť v málokterém století došlo k tak dalekosáhlým změnám mocenským, společenským a náboženským. Podnikaví Evropané objevili Nový svět a začali jej osídlovat. Další nové světy se lidskému duchu otevíraly ve vědě, víře a umění. Především anglicky mluvící národy se začaly rozpínat po celé zeměkouli. Střetly se se španělskou mocí, zlomily ji a dosáhly nadvlády na mořích. V důsledku toho vznikaly na nově objeveném kontinentě postupně kolonie, osídlené průbojnými a životaschopnými komunitami, z nichž se posléze vytvořily Spojené státy.
Jména Luther, Kalvín, Erasmus Rotterdamský předznamenala v Evropě velké změny v myšlení, změny náboženské, politické a společenské. Jednotlivé státy prodělávaly s rozvojem a rozmachem měst hlubokou proměnu a právě v tomto období byly v mnohých zemích položeny základy moderního státu. 16. století je bezesporu stoletím neklidu a kvasu, stoletím pozoruhodným, reprezentovaným zajímavými a výraznými osobnostmi, a tím je i neustálou inspirací a pobídkou k dalšímu zkoumání.
Dílo Richarda Mackenneye, který přednáší historii na univerzitě v Edinburghu a je autorem dalších odborných historických prací, má kvality práce odborné i čtivost díla beletristického a setkalo se s nebývalým čtenářským ohlasem a zájmem.
Formát PDF, velikost 3MB