Obrnění obři - Operace těžkých tanků
Edice Druhá světová válka - díl 56.
..bojová technika od 1. světové války po současnost...
Válka proti Polsku i proti západním státům, kterou rozpoutalo Německo v roce 1939, začala převážně s lehkými tanky Panzer I a II, a menším počtem středních tanků Panzer III a Panzer IV. Ačkoliv ve Francii proti nim stály poměrně dobře chráněné tanky Char 1 francouzské armády a Matilda II britské armády, neměly s nimi, díky naprosto nevhodné taktice použití na straně Spojenců, německé tanky velkou práci.
Ke změně dochází při německém tažení do Sovětského svazu v roce 1941. Ač se sovětská obrana bleskově zhroutila díky neschopnosti sovětského velení a politického vedení, tam, kde se německé panzery v boji utkali se sovětskými tanky T-34 a KV 1, přicházeli Němci o tanky i posádky - z hlediska takticko-technických parametrů neměly sovětské tanky konkurenci.
Německé velení na to reagovalo zavedením novým vzorů tanků Panzer V Panther, Panzer VI Tiger I a později, v závěru roku 1944, Tiger II (Königstiger). Nové tanky Panter a Tiger I byly poprvé ve velkém množství nasazeny v Bitvě u Kurska, kde ovšem narazily na tak silnou pasivní obranu a tak velký počet sovětských tanků, že nebyly schopny prorazit.
Na východní frontě však byly, co do kvality, tankové síly obou stran vyrovnané a Rusové vítězili díky velké početní převaze. Jinak tomu bylo na Západě, kdeTygry neměli konkurenci a počet ztrát jejich protivníků je převyšoval až desetkrát. Shermany Firefly vybavené výkonnými britskými kanony ráže 76 mm je sice dokázaly zničit, ale pokud střela z Tygra zasáhla Sherman, ten díky slabému pancéřování a benzinovému motoru vyhořel.
I spojenci tedy byli nuceni vyvinout těžké tanky. USA zkonstruovali těžký tank M-26 Pershing, který do válečných operací v roce 1944 a 1945 zasáhl, Britové tank Tortoise, vyrobený pouze v šesti kusech. Byly ovšem vyvíjeny ještě větší a těžší tanky, což se ale ukázalo být slepou uličkou.
Po válce se dále zvyšovala ochrana tanku a ráže tankových kanonů, nejprve na 105 mm, později na 120 mm. Současně tanky dostávaly nové vybavení a přístroje a tím vším rostla váha tanků. Tak byl již v polovině roku 1945 původně těžký tank Pershing s hmotností 42 tun překlasifikován na střední tank. Hmotnost těžkých tanků se po válce posunuje k 65 tunám (britský Conqueror, americký M-103).
Ze středních tanků, které jsou ve všech armádách páteří obrněných sil se stávají hlavní (capital), nebo univerzální tanky a v šedesátých letech postupně těžký tank jako samostatná kategorie zaniká.
Je zaváděn "hlavní bitevní tank" - "Main Battle Tank", v jehož kategorii jsou zařazeny tanky hmotnosti od 42 tun (Leopard I, sovětské tanky T-60 a další) do 65 tun (M-1 Abrams, Challenger II, Merkava IV).
Formát : AVI
Formát/ : Audio Video Interleave
Velikost souboru : 797 MiB
Duration/String : 57mn 8s
Celkový BitRate : 1 951 Kbps
Použitý software : Lavf51.12.1
Video
ID : 0
Formát : AVC
Formát/ : Advanced Video Codec
Format_Profile :
[email protected]Format_Settings_CABAC/String : Ne
Format_Settings_RefFrames/String : 1 frame
Format_Settings_GOP : M=1, N=12
CodecID : H264
Duration/String : 57mn 8s
Bit rate : 1 811 Kbps
Šířka : 766pixely
Výška : 576pixely
Poměr stran : 4:3
Frame rate : 23,976 fps
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.171
StreamSize/String : 740 MiB (93%)
Audio
ID : 1
Formát : MPEG Audio
Format_Version : Version 1
Format_Profile : Layer 3
Format_Settings_Mode : Joint stereo
Format_Settings_ModeExtension : MS Stereo
CodecID : 55
/ : MP3
Duration/String : 57mn 8s
Bit rate : 128 Kbps
Kanál(y) : 2 kanály
Sampling rate : 44,1 KHz
StreamSize/String : 52,3 MiB (7%)
Interleave_Duration/String : 26 ms (0.63 video frames)
pass: zozy