Taipan - nejjedovatější had světa / Taipan, die gefährlichste Schlange der Welt / CZJed z jeho jediného uštknutí by dokázal usmrtit stovku lidí. Zároveň v sobě ale také skrývá tajemství nových účinných látek, které mohou lidské životy zachraňovat.
Bryan Fry je biolog a chemik, a především světově uznávaný odborník na hadí jed. Na nedostatek práce si v rodné Austrálii rozhodně nemůže stěžovat, protože právě zde bylo identifikováno na šedesát hadích druhů, přičemž dvě třetiny z nich se řadí k jedovatým. Podle odborníků žije dokonce až osmdesát procent těch nejjedovatějších plazů právě v Austrálii. Účinky hadích jedů jsou předmětem Bryanova zkoumání. Jeho cílem je zejména objevení nových druhů toxinů pro výrobu léků. Sám nebo s pomocí svého asistenta už odchytil tisíce plazů, kterým odebírá jed. Nyní pátrá po nejjedovatějších hadech světa – po taipanech. Biologové rozeznávají dva druhy: taipana útočného, což je nejjedovatější suchozemský had, a taipana velkého, který zaujímá mezi jedovatými hady třetí příčku. Tento had dorůstá délky až dvou metrů. Je plachý a není agresivní. Ale v případě, že je zahnán do kouta, uštkne protivníka hned několikrát. Taipani jsou také velice aktivní hadi. Stále jsou na lovu a shánějí kořist. V tom je rozdíl mezi taipany a jinými druhy hadů. Například určití hadi na kořist číhají a vydrží při tom nehybně vyčkávat dny i týdny, než se kořist ukáže, a pak se na ni vrhnou. Taipan svou kořist aktivně vyhledává a jakmile ji spatří, bleskově zaútočí. Proto je také jeho odchyt velmi nebezpečnou záležitostí.
Smrtící toxin taipanů je stále ještě málo prozkoumaný a Bryan Fry by to rád změnil. Zatímco některé druhy hadích jedů působí jen na nervovou soustavu, a jiné zase na svaly nebo na krevní oběh, taipaní jed je mimořádný tím, že napadá všechny životně důležité části lidského těla. Je to jednoznačně nejaktivnější a nejsložitější hadí jed, jaký existuje. Po uštknutí tímto hadem dochází k prudkému poklesu krevního tlaku a oběť ztrácí vědomí. Vědci proto pátrají po látkách, které tento efekt způsobují. Znalosti jsou potom využívány při výrobě léků, například přípravků ke snížení krevního tlaku. A výzkum, na němž se Bryan nyní podílí, by měl přispět k tomu, aby se nalezly další možnosti farmakologického využití taipaního jedu.Jazyk: Cz
Titulky: ne
Německo / Francie, 2010
Format : Matroska at 5 609 kb/s
Length : 2,04 GiB for 52 min 5 s 200 ms
Video : AVC at 4 537 kb/s
Aspect : 1920 x 1080 (1.778)
Audio : MPEG Audio at 256 kb/s
Infos : 2 kanály, 48,0 kHz
: