Tibetský Budhizmus (2007)DVD 5 / 3910MBZvuk: 2.0 Sk
Obraz: 4:3 MPG2/PAL
Trvanie: 66 min
Budhistický Ladakh (1996)"Keď oceľové vtáky začnú lietať po oblohe, keď kone začnú jazdiť na kolesách, príde čas a buddhismus sa začne šíriť do západných krajín." predpovedal v ôsmom storočí tibetský svätec a mág Padmasambava. Po mnohých storočiach nedobytnú a izolovanú krajinu mníchov žijúcich v nespočetných kláštoroch, Ladak, sprístupnili práve autá a lietadlá. V bývalom kráľovstve, ležiacom na západnom okraji tibetskej náhornej plošiny stráženej vysokými hrebeňmi Himalájí a Karakoramu, bolo odhalené unikátne kultúrne a náboženské dedičstvo sveta. Autá a lietadlá sem však prinášajú západný pokrok a materializmus, ktorý túto krajinu, jej dávne tradície a vedomosti o skrytých silách ľudskej duše a najvyššieho poznania smrteľne ohrozujú. Závisí len od ľudstva, či tieto bohatstvá sveta navždy zmiznú, alebo sa stanú duchovným majetkom budúcej vyššej civilizácie.
Slogan: Budhizmus je cesta zmierenia sa so sebou samým. - Nemodli sa za seba, modli sa za celý živý a neživý svet.
Kamera, scenár, strih, réžia: Pavol Barabáš, Dĺžka: 18 minút, Rok výroby: 1996
OCENENIA FILMU Cena Kodaku - Poprad 97
Cena Tourfilm - Slovakia 98
Cena Tourfilm Varese - Taliansko 98
Pod Kančendžongou je ich domov (1998)Pred mnohými stáročiami prechádzali Tibeťania so svojimi stádami jakov z vyprahnutého Tibetu cez hradbu Himalájí na ich južné vysokohorské pastviny. Jednou z takýchto ciest bol aj prechod cez Sikkimské Himaláje do oblasti zvanej Ghunza, ktorú by ste na mapách Nepálu márne hľadali . Pre turistov je zakázaná a prístup sem je veľmi zložitý. Ghunza je vlasť Tibeťanov s im vlastnou buddhistickou filozofiou života. Nie je ich veľa, len toľko, koľko ľudí môže táto pôda uživiť. Na severe ich chráni sama Kančendžonga, na ktorej trónia bohovia. Svojimi vysokými ľadovými stenami ochraňuje túto krajinu, aby v nej zachovala život taký, aký bol pred stáročiami. Ale práve krása týchto veľhôr môže prilákať turistov, ktorý navždy zmenia život a myslenie týchto ľudí, ich zvyky a stovky rokov budovanú, spokojnú mikrospoločnosť.
Slogan: Tajomstvo života neleží na najvyššom mieste sveta, ale nosíme ho v sebe . Je v našej mysli a napriek tomu, že je tak blízko, mnohí z nás ho nikdy nespoznajú. Cesta k vyslobodeniu začína v každom z nás.
Kamera, scenár, strih, réžia: Pavol Barabáš, Hudba: Martin Merc, Dĺžka: 26 minút, Rok výroby: 1998
OCENENIA FILMUČestné uznanie ETNOFILM - Čadca 98
Cenou literárneho fondu TOURFILM - Slovakia 99
Budhizmus na streche sveta (1998)Po stáročia bol Tibet srdcom neskutočného sveta. Spoločnosťou založenou na výučbe budhizmu a riadenou reinkarnovaným následníkom svätých mužov nazývaných Dalajlama.
Dejiny Tibeťanov sú príbehom jednej z najväčších duchovných civilizácií v dejinách ľudstva. Jej kultúru si vážili a rešpektovali učenci široko ďaleko. Aj napriek tomu boli však Tibeťania vytlačení na pokraj zániku. Roku 1951 sa Tibet stal súčasťou Číny a zrazu bola tradičná kultúra vystavená tlaku neznámej ideológie. Tibetská krajina začala získavať novú tvár. Aj Lhasa, "miesto bohov", zmenila sa na nepoznanie.
Na jej okrajoch vyrástli nové sídliská, továrne a moderné hotely. Po štvorprúdových asfaltových cestách sa premávajú japonské terénne autá a v obchodných domoch si možno kúpiť i videmagnetofón s blikajúcimi svetielkami. Vnútorný svet každého Tibeťana, jeho duševný pokoj, rovnováha, harmónia a šťastie majú však svoje korene inde. Slová Budhu, preložené kedysi dávno do tibeteiny, si dodnes zachovali svoje posolstvo: cesta k vyslobodeniu zaeína v každom z nás a každý má v sebe prepoklady na dosiahnutie trvalého šťastia.
Slogan: Prekonali mnoho životov. Každý plný zápasov a nepredstaviteľných útrap. Ilúzia bohatstva, úspechu a slávy sa v ich mysli rozpadá na bezcenný prach.
Kamera, scenár, strih, réžia: Pavol Barabáš, Hudba: Autentická, Dĺžka: 22 minút, Rok výroby: 1998
OCENENIA FILMU Účasť na MFHF Poprad 99