Letadlová loď Enterprise /
Battle 360° / válečný dokument / USA / 2006 /
78% +
91% Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi Enterprise od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945.
Do služby vstoupila Enterprise v roce 1936 a během následujících let se zapojila do nejdůležitějších operací v Tichomoří.
Svou roli sehrála například v bitvách u Midway, o Guadalcanal, u Šalamounových ostrovů u Santa Cruz nebo v bitvě o Okinawu.
Dokumentární 10-ti dílná série sleduje osudy této mimořádné bitevní lodi včetně osudů její posádky celé čtyři roky, po které procházela peklem - od Pearl Harboru po závěrečné vítězství u japonských břehů. Každá z deseti epizod se soustředí na jednu z významných bitev.
Pomocí nejmodernější počítačové animace a hraných pasáží se diváci se přenesou přímo do ohniska bojů, tvůrci přiblíží klíčové momenty lodi i posádky. Hrané pasáže jsou kombinovány s archivními autentickými záběry, výpověďmi odborníků, historiků i zúčastněných.
Letadlová loď byla vyznamenána hvězdou za každou velkou bitvu, které se zúčastnila. Na konci války v Tichém oceánu jich Enterprise měla dvacet, o tři víc než druhé nejlepší válečné plavidlo. Enterprise měla při všech těch dramatických válečných situacích z pekla štěstí.
Japonský útok na Pearl Harbor byl vyprovokovám Spojenými státy. Uvalily totiž v roce 1941 společně se západem na Japonsko ekonomické embargo - zákaz vývozu ropy a oceli jako trest za to, že Japonsko okupovalo část Číny. Dali společně Japonsku ultimátum: stáhněte se z Činy a embargo zrušíme. Japonsko se z Číny pochopitelně stáhnout nechtělo. Japonsko bez těchto dvou životně nutných surovin však nemohlo dlouho fungovat. Sice delegace jednaly s USA, ale to nikam nevedlo. Když už je ambargo dusilo na nejvyšší míru , rozhodli se udělit úder na východ - proti USA - aby vyřadili jejich loďstvo. Chystali se totiž na obrovský skok na západ , čímž by měli odkrytá záda a loďstvo by tak najednou nemohlo krýt záda Japonsko od případného útoku z východu (z USA). A tak si Japončíci obsadil Indonésii, Barmu, Malajsii, Filipíny a Vietnam. Tedy země se značným přírodní bohatstvím (včetně ropy) a tím rázem vyřešili problém embarga. V těchto zemích se jen vyměnila koloniální správa. Jeden okupant nahradil jiného okupanta. Kupř. Filipíny byly pod správou USA, Indonésie pod správou Nizozemí, Vietnam pod správou Francie, Barma a Malajsie pod správou Velké Británie A nyní po útoku - všechno pod správou Japonska! Japonsko se tedy chovalo úplně stejně, jako jeho západní spojenci. Bralo si kolonie. Jistý rozdíl mezi evropskými kolonisty a těmi z Japonska jistě byl. Přišli až jako druzí a Japonci si brali území takříkajíc "doma" , tedy v Asii. Útok Japonska se dá přirovnat ke krádeži. Bylo to jako když zloděj okrade zloděje.
Jak už to ve světě chodí, jsou různé metry. Takže jeden metr byl na Evropu a USA, kteří si mohli vesele držet kolonie třebas až v daleké Asii , zatímco Japonsko, které bylo z Asie, si v Asii kolonie samozřejmě vytvářet nemohlo. Ekonomický růst západu byl z velké části živen právě koloniemi s velkým přírodním bohatstvím. Ale Japonsko se chtělo také dynamicky, ekonomicky rozvíjet. Proto potřebovalo kolonie, úplně stejně, jako jeho protivníci.
1. Pearl Harbor
2. Midway
3. Ve spárech nepřítele
4. Krvavé ostrovy Santa Cruz
5. Sama proti Japonsku
6. Šedý přízrak
7. Pekelné kladivo
8. Den "D" v Pacifiku
9. Bitva v Leytském zálivu
10. Kamikaze
z Czshare umí stáhnout Freerapid soubor i přes den. Nemusíte tak čekat až do 1h noci na free sloty! Vhodný také hromadné a plně automatické stahování (hodí se u RS), bez nutnosti zbytečného vyčkávání u počítače na stažení dalšího linku
DVB-T Rip Cz audio (ČT1) / Xvid 320x240 760Kbps 25.00fps / MP3 125Kbps stereo / Velikost: 330 - 340 MB avi
Megatopic o tancích 2.sv.války až po současnost ZDEhromadný upload až na 100 x hostingů současně! z-o-o-m.eu